ILE DZISIAJ WARTE są dary, które przynieśli Jezusowi Trzej Królowie?! SPRAWDŹ ceny poszczególnych PRODUKTÓW? To na pewno Cię ZASKOCZY!

Trzech Króli – nie trzeba bardziej precyzować bo każdy wie o kogo chodzi. Przybyli do Betlejem, by złożyć pokłon Jezusowi. Każdy również wie, co przynieśli dziecięciu do żłobu: złoto, kadzidło i mirrę.

Od lat dziecięcych zapewniano nas na lekcjach religii, że dary te były niezwykle cenne. Jak było na prawdę?

Jeśli chodzi o złoto, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że dziś jest ono niezwykle kosztowne, tak było również za czasów Jezusa. Podobnie było z kadzidłem. Jest to  substancja otrzymywana z żywicy kadzidłowca, który był niezwykle ciężki w uprawie. Co oczywiście miało wpływ na wysoką cenę. 

Mirra.  Kto z nas w dzieciństwie nie zastanawiał się – co to właściwie jest ta mirra? To drogocenna żywica, drzewa znanego jako balsamowiec. Przez swój niezwykle przyjemny zapach, była idealnym towarzyszem podniosłych uroczystości. Dodawana do wina sprawiała, że zyskiwało ono na mocy, a nawet oszałamiało pijącą osobę. Dlatego też napój z takim dodatkiem często podawano osobom idącym na śmierć.

Ciężko powiedzieć jak duże były te dary, ewangeliści nic o tym nie wspominają. Do wizualnej oceny możemy wykorzystać obraz autorstwa El Greca „Pokłon trzech króli”
Po prawicy Dzieciątka hołd oddaje król trzymający złotą tacę i dzban. Według dziennikarzy portalu londonlovesbusiness.com, którzy analizowali dzieło artysty, właśnie w tej formie Jezus dostał złoty podarek. Taca i dzban mogły razem ważyć ok 3 kg. W dzisiejszych czasach za kg złota trzeba zapłacić 31 tys. funtów. Za 3 kg 93 tys. funtów czyli ok 480 tys. zł.

 („Pokłon trzech króli” El Greco)

Oprócz tego na obrazie widać szkatułkę, którą trzyma jeden z królów oraz dzban, stojący na podwyższeniu. Trudno zdemaskować w którym z naczyń, znajduje się kadzidło, a gdzie mirra. Jeśli autor obrazu trzymał się biblijnego porządku wymienionych darów – najpierw złoto, kadzidło a na końcu mirra. Można założyć, że w szkatułce znajduje się mirra. Na oko mogłoby się tam pomieścić ok. 700 g tej substancji. W przeliczeniu Jezus mógł dostać kadzidło o wartości 1,4 tys. zł. Źródła podają, że 50 g kadzidła kosztuje ok 100 zł.

Na koniec mirra. W dzbanie znajdowały się ok 3 litry. 5 mililitrowa buteleczka tego specyfiku to koszt 17 funtów. Cały dzban to ok 1020 funtów, czyli w granicach 5,3 tys. złotych.

Gdyby więc podliczyć koszty darów kosztowałyby niecałe pół miliona złotych. Prawie sto procent sumy stanowi złoto. Jest to oczywiście wartość szacunkowa, faktycznej sumy nie jesteśmy w stanie obliczyć.

Z perspektywy dzisiejszych czasów możemy stwierdzić, że dziwne to były dary. Złotem, co prawda w innej postaci -ale się obdarowujemy. Po co natomiast dziecku dziwnego rodzaju substancje otrzymywane z roślin? Zapewne chodziło o wartość symboliczną. 

źródło: londonlovesbusiness.com, se.pl

źródło zdjęć: pixabay.com, wikipedia.pl