KONIEC z podróżowaniem małymi BUSAMI?! SPRAWDŹ jakie zmiany wchodzą w życie!

Szykują się zmiany w transporcie zbiorowym. Nowa ustawa ma przyczynić się do zniknięcia z mapy Polski tzw. białych plam komunikacyjnych oraz przeciwdziałać powstawaniu monopoli na rynku. Może to mieć niekorzystny wpływ na firmy transportowe. Najbardziej zagrożeni będą mali przewoźnicy. 

Ministerstwo infrastruktury chce, by przewozy pasażerskie mogły proponować jedynie firmy, które podpiszą odpowiednie umowy z samorządami. 

Nowelizacja zakłada też nowe obowiązki dla samorządów. Będą one musiały w swoich planach transportowych uwzględnić pomyślane na nowo pakiety linii komunikacyjnych. Maja się one składać z co najmniej jednej linii o dużej liczbie pasażerów i co najmniej jednej linii z małą liczbą podróżnych.Wszystko po to by firmy przewozowe nie wybierały wyłącznie rentownych tras. Według nowych zasad, jeżeli będą nimi zainteresowane, będą musiały również obsłużyć połączenia z małym obłożeniem.

Nowe przepisy mają przeciwdziałać powstawaniu monopoli na rynku. Największym przewoźnikom, ministerstwo proponuje ustawowe ograniczenia dotyczące wielkości pakietów przewozowych. Czy przedsiębiorstwa, które dysponują kilkoma małymi busami przetrwają tę zmianę? Tacy przewoźnicy zazwyczaj wybierają, krótkie i rentowne trasy, co niekoniecznie będzie zgodne z nowymi przepisami…

 

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

źródło zdjęcia