załamany lekarz

Zmiany w ZWOLNIENIACH LEKARSKICH! Znikną PAPIEROWE zwolnienia, w ich miejsce pojawią się…

Ogromne zmiany od 1 lipca. Koniec ery papierowych zwolnień, od tego roku będą wypisywane wyłącznie elektronicznie. Co to oznacza? Pracodawca niezwłocznie będzie poinformowany o chorobie pracownika. Informacja o tym trafi do pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taką platformę będzie musiał założyć każdy pracodawca zatrudniający więcej niż pięciu pracowników. Wygodnie? Na pewno. Ale czy dla pracownika?  Szef będzie mógł od razu skontrolować czy pracownik faktycznie niedomaga czy to tylko symulacja.

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie próżnował. Do połowy ubiegłego roku 10,6 tys. zasiłków chorobowych zostało wstrzymanych, a 105 tys. osobom obniżono świadczenia. Teraz kontroli będzie zdecydowanie więcej. Szczególnie w pierwszych dniach „chorobowego”.

Urlop chorobowy na wczasach pod palmami pozostanie opcją dla bardzo odważnych. Do tej pory takie przypadki były często spotykane. Świstek zaniesiony do szefa a na Facebooku zdjęcia z Zakopanego, Sopotu a nawet Madery. To jest życie! Zarabianie będąc na wczasach.

Czy e-zwolnienia przyczynią się do zmniejszenia tego zjawiska? Dowiemy się po połowie tego roku. Lekarze mogli korzystać z takowych od roku 2016 jednak ten system nie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Teraz będą do tego zmuszeni. Jakie przyniesie to rezultaty? Oby korzystne.

źródło: prawopracy.pl