NIE OBEJRZYMY filmu „KLER”!? PiS wycofa produkcję z polskich kin!?

Już niedługo do kin trafi  „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który ostatnio odbył się w Gdyni większość krytyków zgodnie twierdzi, że jest to pozycja warta uwagi wszystkich Polaków. Jednak posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka chce zakazać „Kleru” w polskich kinach. 

Choć oficjalna premiera filmu „Kler” będzie miała miejsce dopiero 28 września to dzieło Wojciecha Smarzowskiego wyzwala wielkie emocje już od pojawienia się pierwszych zwiastunów. Jedna z posłanek PiS, Anna Sobecka chce nawet zakazać emisji filmu w polskich kinach. Była pracowniczka Radia Maryja, pragnie się dowiedzieć dlaczego produkcja została dofinansowana z państwowych pieniędzy.

Jeszcze przed oficjalną premierą obraz wzbudza kontrowersje ze względu na sposób, w jaki przedstawiono w nim księży katolickich w Polsce. Według Smarzowskiego to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem – napisała do ministra Piotra Glińskiego, posłanka.

 Nie rozpatrując kwestii swobody artystycznej, zastrzeżenie budzi dofinansowanie z pieniędzy podatników, w tym wielu katolików takiego obrazu. Paszkwilancka produkcja korzysta z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdy jednocześnie wiele wartościowych produkcji nie ma szansy na podobne wsparcie– dodała.

Podobno Sobecka chce złożyć wniosek o wycofanie „Kleru” z kin.

Pan Premier Gliński już mi odpowiedział, że to nie on decydował o przyznaniu wsparcia. Czekam jeszcze na pisemne uzasadnienie. Poczekam na odpowiedź i wtedy podejmę decyzję, czy wystąpić o wycofanie produkcji z kin –  wyznała w rozmowie z Wirtualną Polską.

 

Źródło: wp

Fot.: youtube