Na razie jest TYLKO w WARSZAWIE! SPRAWDŹ w jakim mieście POWSTANIE drugie w POLSCE METRO! JUŻ trwają PRACE!

Pod Wawelem trwają przygotowania dokumentu, który pozwoli dowiedzieć się, czy w Krakowie możliwe jest wybudowanie metra.

W 2014 roku przeprowadzono referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za metrem w Krakowie. Miasto otrzymało właśnie dofinansowanie z Komisji Europejskiej na projekt „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”.

Co to oznacza w praktyce? Powstanie dokumentu, który ma analizować czy lepszym rozwiązaniem jest metro ciężkie czy lekkie, zatem w pierwszej kolejności tramwaj w tunelu. – Jesteśmy zdeterminowani, by wykonać w pierwszym etapie odcinek o długości ok 8-9 km łączący rondo Grzegórzeckie i AGH, wszystko po to aby obciążyć ruch tramwajowy w pierwszej obwodnicy – powiedział już w czerwcu Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa. 

Wyniki prac będą znane w 2019. Kraków jako jedyny samorząd w Polsce został zakwalifikowany do finansowania w konkursie „Łącząc Europę” 

Wartość projektu to 2 370 000 euro (czyli około 10 mln zł), z czego 1 375 000 euro będzie współfinansowane ze środków UE. Resztę pokryje Gmina Miejska Kraków z własnego budżetu.

Jedno jest pewne, na metro w Krakowie będziemy musieli jeszcze bardzo długo czekać. Trzymamy jednak kciuki, żeby projekt się udał.

 

źródło: nieruchomości.interia.pl

źródło zdjęcia: