WIELKI PIĄTEK dniem WOLNYM od pracy?! SPRAWDŹ jak to wpłynie na naszą gospodarkę!

Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał do premiera interpelację, dotyczącą kolejnego wolnego dnia w kalendarzu – miałby być to Wielki Piątek. W swoim piśmie powołał się na fakt, że, jest to dzień wolny w wielu krajach europejskich. Czemu więc nie w Polsce? Przecież większość społeczeństwa jest tu wyznania katolickiego.

Polityk powołuje się także na sondaż dla „Rzeczpospolitej” z 2009 roku, w którym 57% Polaków stwierdziło, że ten dzień powinien być ustawowo wolny od pracy. Może jednak warto byłoby zrobić nowy sondaż? Minęło przecież mnóstwo czasu od ostatniego. Teoretycznie, któż nie chciałby mieć kolejnego dnia w roku na leniuchowanie. Trzeba jednak zastanowić się ile kosztuje jeden dzień wolny od pracy?

W 2015 roku w wywiadzie dla PAP, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan, podała, jakie są koszty dnia ustawowo wolnego od pracy. Sumy są ogromne, bo to około 3,5 mld zł, z czego 1,15 mld zł to koszty osobowe, w tym wynagrodzenie pracowników.

Natomiast dla gospodarki powstrzymanie się od pracy w ustawowo wolny dzień to, według innych wyliczeń, PKB niższe o około 3,5 proc., co wiąże się przede wszystkim z przerwaniem produkcji w przemyśle w tym dniu.

Warto więc mocno zastanowić się nad decyzją, żeby nie przyniosła więcej strat niż korzyści.

źródło: businessinsider.com

źródło zdjęcia: pixabay.com